Přejít k hlavnímu obsahu

Facebook ohrožuje vaše duševní zdraví. Víte čím?

Lidé si na sociálních sítích dělají reklamu na svůj úspěšný život. Závist tak prožívá „zlaté časy“.

Dovolenou u rybníka jste líčila v superlativech, dokud se kamarádka nepochlubila na síti fotkami z Mallorky? Připadáte si ošizená? Ruku na srdce, nehlodá ve vás závist?

Odvrácená strana

Vědci upozorňují na to, že s rozmachem sociálních sítí se rodí zárodek závisti i v lidech, kteří takové sklony nikdy neměli. Pocity frustrace způsobuje srovnávání. Je v lidské přirozenosti, že každý se chce prezentovat v co nejlepším světle. Nejinak je tomu s profily na Facebooku. Objektem závisti není jen majetek, talent a úspěch, ale i počet virtuálních přátel. Obrázky šťastné rodinky někoho potěší, jinému připadají banální, ale toho, kdo se v osobním životě brodí blátem, můžou bodnout do živého.

Depositphotos_11954915_m

Ve váš prospěch

I ze špatných vlastností lze vykřesat něco pozitivního. Pokud si dokážete připustit, že se občas užíráte tím, že někdo je na tom líp, máte šanci na sobě pracovat. Pomůže vám to uvědomit si a pojmenovat to, co vám v životě chybí nebo po čem toužíte, a hlavně co pro to můžete udělat. A pokud jste se s neskrývanou závistí setkala, pak i tato zkušenost v sobě nese výhodu. Sama totiž lépe odhadnete, jak se chovat.