Přejít k hlavnímu obsahu

Zvláštnosti na terasu

Zvláštnosti na terasu

Když se řekne přenosná rostlina, vybaví si většina lidí oleandr nebo durman. Ne že by nebyly půvabné – ale kromě nich existuje mnoho téměř neznámých, a přitom stejně krásných druhů.

Některé jsou v ústraní právem, protože je lze jen obtížně přimět ke kvetení. Ale řada dalších nemá velké nároky. Proč jsou na balkonech tak málo k vidění? Jedním z důvodů je, že nádobové rostliny se prodávají hlavně od března do května. Největší úspěch mají druhy, které atraktivně vypadají, a pokud možno už kvetou. A tak si nikdo nevšimne třeba marhaníku granátového (Punica granatum), který na jaře ještě ani nemá listy.

Samozřejmě, že „klasiků“ se úplně zříkat nemusíte. Přenosné rostliny, jako jsou oleandr nebo vavřín, mohou tvořit kostru, kterou doplní doprovodné květiny (například muškáty). Ale zlatým hřebem se pak může stát nějaká výrazná „neokoukaná“ rostlina. Můžete také několik málo známých druhů uspořádat do tematické skupiny: zajímavá je trojice rostlin s bizarními květy – banksie, grevilleaklokanka (Anigozanthos). Všechny tři pocházejí z Austrálie, milují slunce a budou poutat pozornost na každé moderní terase. Z téhož světadílu pochází i fialkovec australský (Iochroma australis). Kromě typické fialové má i odrůdy se vzácnou modrou barvou květů. Přitom je naprosto nenáročný na péči: v létě se mu daří dokonce i v polostínu, k přezimování mu stačí garáž.
Při výběru druhu se člověk orientuje hlavně podle květů. Nezapomínejte však ani na zbytek roku. Některé rostliny kvetou jen krátce, mnohé na zimu shazují listy. To může být výhoda i potíž: stálezelené rostliny, jako je vítod nebo grewie, jsou nejlepší volbou do zimní zahrady, již navštěvujete po celý rok. Opadavé jsou naopak méně náročné na zimoviště. U žádného ze zmíněných druhů není důvod bát se náročné péče – zalévají se, hnojí a zastřihují stejně jako většina běžných přenosných rostlin.

Foto: Depositphotos (1)