Přejít k hlavnímu obsahu

Ideální čas na založení trvalkového záhonu

Právě teď je nejširší výběr rostlin. Mírné teploty navíc podporují růst. Ale než začnete sázet, musíte správně připravit půdu a také si dobře promyslet, které rostliny použijete.

Z plochy, již chcete osázet trvalkami, strhněte travní drn, vytrhejte plevel a zryjte půdu. Pokud je to potřeba, nechte plevel vyklíčit, a až vytvoří první listy, postříkejte je herbicidem. Zeminu můžete vylepšit zralým kompostem.

Výběr druhů by se měl v první řadě řídit stanovištěm: je slunné, nebo spíš polostinné? Pro vyvážený celkový dojem se vyplatí dodržovat jasnou hierarchii. Kosterní trvalky (plamenka, stračka, třapatka apod.) dominují záhonu velikostí a bohatstvím květů. Sázejí se jednotlivě, po dvojicích nebo po trojicích a přidávají se k nim barevně sladěné doprovodné trvalky (denivka, šanta či okrasné trávy). Mezery pak osaďte výplňovými trvalkami (například kakost nebo tařička). Omezte se na přehledný počet druhů, jinak by záhon působil chaoticky. Obecně se rostliny umisťují tak, aby malé druhy nebyly zakryty velkými.

Před zasazením ponořte trvalky i s květináčem do vody a rozložte po záhonu. Když budete s jejich rozmístěním spokojeni, vyjměte je a zasaďte. Kolik potřebujete rostlin, záleží na jejich růstu. V zásadě počítejte: Kosterní trvalky by měly mít od ostatních odstup asi 60 cm, doprovodných se na metr čtvereční vejde cca 4 až 8, výplňových zhruba 8 až 12.