Přejít k hlavnímu obsahu

Nenechte se "sežrat". Jak se v létě ochránit proti štípancům?

Nenechte se "sežrat". Jak se v létě ochránit proti štípancům?

Někomu neublíží ani desítky žihadel, pro jiného je nebezpečné jedno. Bodnutí hmyzem je nejen nepříjemné, ale může ohrozit i vaše zdraví. Jak se chránit a co si počít, když už vás nějaká ta „breberka“ štípne?

V létě hmyz potkáte prakticky kdekoli. Ať brouzdáte přírodou, sedíte ve stínu zahradní restaurace, nebo doma třeba luštíte křížovku. Některé druhy nás svou přítomností „jenom“ obtěžují, ať už jde
o různé mouchy, které sednou na kdeco. Jiné jsou nebezpečné v tom, že bodají (vosy, sršni, včely, komáři, ovádi a další) nebo koušou (například mravenci či blechy). Když kolem vás tedy začne něco kroužit a bzučet, nejprve se dobře podívejte, s kým máte tu čest. Ohánět se rukama a snažit se vetřelce odehnat není mnohdy ten nejlepší nápad. Samostatnou kapitolou jsou klíšťata, která přenášejí boreliózu či encefalitidu.

Život v ohrožení

Reakce na bodnutí se u různých lidí liší. Záleží hodně na tom, zda patříte mezi alergiky či jaký druh hmyzu vás štípne. Pokud jde o komára, kolikrát bodnutí ani nezaregistrujete a překvapí vás na kůži červený oteklý flíček, který svědí. Jiné to je, když vás píchne vosa, včela nebo v horším případě sršeň. Bolest způsobí už jen samotné bodnutí, během něhož se vám do místa vpichu dostane až 0,5 ml jedu. Vážné komplikace pak mohou nastat v případě, že vás hmyz poštípe v okolí tepny či žíly na krku, kde otok může způsobit potíže s dýcháním. Podobně nebezpečné je bodnutí v ústech. Jste-li alergičtí a začne vás svědit tělo i jinde než v místě vpichu, pocítíte svědění dlaní, nosu nebo očí, objeví se větší otoky, dýchací obtíže nebo dušnost, může jít o anafylaktický šok. Pak ihned vyhledejte lékařskou pomoc. 

Jak a čím bolístky léčit

■ Když už se stane, že vás hmyz poštípe, je třeba místo vpichu co nejrychleji ošetřit. Bodla-li vás včela a v kůži vám uvízlo žihadlo, je třeba ho opatrně vyjmout tak, abyste z něj do rány nevymačkali jed.

■ Štípance zkuste potřít trochou octa nebo na ně přiložte plátek cibule či citronu. Bolest zmírní i kapka levandulového oleje. Když nemáte zrovna nic po ruce, podobně vám poslouží čerstvě utržené listy jitrocele.

■ Oteklé místo chlaďte v ledové vodě nebo přiložením kostky ledu, pak ho můžete potřít tekutým pudrem.

■ Účinným pomocníkem proti nepříjemným následkům hmyzích útoků jsou různé chladivé gely, které seženete v lékárně bez předpisu. Obvykle jsou šetrné i pro citlivou pokožku a zamezují otokům, svědění a pálení. 

Dráždění kobry bosou nohou

Asi tak by se dalo přirovnat mlsání melounu nebo zmrzliny třeba venku u vody. Chcete-li se štípancům vyhnout, nebuďte pro hmyz lákadlem!

1. Venku omezte konzumaci jídla (hlavně ovoce, zmrzlin a dalších sladkostí). Když už si na něčem venku pochutnáváte, dávejte pozor, abyste s douškem limonády nespolkli třeba vosu! Při pití nápojů je mimochodem vhodné používat brčko. 

2. Nezdržujte se poblíž odpadkových košů, v blízkosti přezrálého ovoce či různých zbytků potravin.

3. Pozor, hmyz vábí také parfémy, voňavá opalovací kosmetika či blýskavé šperky, ale také pestré oblečení. Vaši květovanou sukni by si bez nadsázky mohla kdejaká včelka splést s rozkvetlou loukou.

4. V přítomnosti hmyzu se vyvarujte prudkých máchavých pohybů. 

Preventivní opatření

Účinnou pomoc představují repelenty. Jejich nabídka na trhu je široká, ale neřiďte se pouze cenou. Vybírejte je s ohledem na množství účinné látky, kterou přípravky obsahují. Zajímejte se rovněž o dobu působnosti repelentu. Nejúčinnější jsou přípravky obsahující látky deet nebo picaridin, jež jsou schopny potlačit pach lidského těla. Pozor si dejte na prošlé přípravky, nemusely by být totiž už účinné a navíc by vám mohly způsobit kožní potíže. Raději si kupujte každý rok nové. Používání repelentů je dobré kombinovat i s dalšími formami prevence. Doma se vyplatí pořídit si síťky do oken, moskytiéry a odpuzovače hmyzu, ať už jde
o přípravky ve spreji, či ještě účinnější elektrické odpařovače do zásuvky.