Reklama
Přírodní Marmoleum Click

Čtyřnozí miláčci a podlaha: Jakou vybrat

S pejskem či kočičkou sice hodně získáváme oddané kamarády, kteří nás budou bezvýhradně milovat, těšit a bavit, ale také jsou s nimi starosti…

Čím větší, mohutnější a živější rasu pejska doma máte, tím se také zvyšuje riziko poškození podlahy. Určité nebezpečí poškození krytiny drápky hrozí i u majitelů koček, které se rády protahují, samy si drápky brousí, jsou zvídavé, skáčou z podlahy na parapet u okna a zase zpět. Hlavní pravidlo je: čím kvalitnější a odolnější povrch krytiny, tím lépe. Především u zvířecích miminek dbáme na co nejrychlejší odhalení loužiček či jiných exkrementů, které by zejména na méně kvalitním povrchu mohly způsobit flek i narušit povrch – čím rychleji loužičku objevíte, tím lépe. Berte také v úvahu zvířecí chlupy versus barevný odstín a povrch krytiny. Světlá srst bezpochyby více vynikne na tmavé hladké podlaze a naopak. V tomto ohledu jsou asi nejméně praktické koberce, do kterých se vypadaná srst zachytí a těžko se odstraňuje. Z ostatních druhů krytin lze vypadanou srst snadno odstranit nejlépe vysáváním, prachovým mopem nebo setřením mokrým hadrem či mopem. Pokud jde o ťápoty od mokrých a zablácených tlapek, nejlepší jsou podlahy, které lze snadno udržovat i vytíráním.

Podlahy z vinylu (z tvrzeného, neměkčeného PVC)

Pro domácnosti s domácími mazlíčky jsou ideální krytinou bezesporu podlahy z vinylu (z tvrzeného, neměkčeného PVC). Díky dobré pružnosti a tvrdosti vinylu se poničení povrchu v podstatě netřeba obávat. Tyto krytiny se oproti klasickému měkčenému PVC, které pořídíte v rolích, prodávají ve tvarech čtverců či obdélníků a k podkladu se buď lepí, nebo pokládají plovoucím způsobem. V podstatě nevyžadují speciální údržbu, snesou i déletrvající nánosy vody na povrchu (vhodná je například značka Wineo DESIGNline).

Dřevěné krytiny

Nádherně vypadají, hřejí, jsou příjemné na dotek, ale pravda je, že se snadno poškodí – zejména jsou náchylnější k poškrábání –, proto volte raději tvrdší dřeviny (dub, buk, exotické stromy). „Máte-li doma psa nebo kočku, doporučujeme vybírat z kolekcí a dekorů se strukturovaným povrchem, na kterém drobné škrábance lépe zaniknou,“ vysvětluje Milan Mrkáček z firmy se společností Kratochvíl parket profi, s. r. o (www.kpp.cz), která dováží a prodává podlahové krytiny různých materiálů a značek, a doplňuje: „Řezané, ručně škrábané, broušené či kartáčované povrchy ve svých kolekcích nabízí např. švédský výrobce kvalitních dřevěných vícevrstvých krytin Kährs.“

Marmoleum

Milovníci přírodních materiálů a zároveň chovatelé psů či koček jistě ocení přírodní linoleum, tzv. marmoleum (například Marmoleum Click od Forba). Jednotlivé dílce (čtverce a obdélníky) z příjemného hřejivého a voděodolného materiálu můžete skládat v podstatě jako puzzle, navíc lze zkombinovat i více barev dohromady. Poškození od drápků domácích mazlíčků se obávat nemusíte, také jejich srst se snadno a rychle odstraní vysavačem či pomocí prachového mopu.

Korek

male_foto_vysavac_DysonJe lehký, nenasákavý, dobře izoluje tepelně a akusticky. Při správně zvolené povrchové úpravě (výrobci nabízejí lak, olej, vosk či vinylovou fólii) můžete pořídit korkovou krytinu i do prostor, ve kterých se budou procházet zvířátka. K nejnovějším technologiím a úpravám povrchů korkové podlahy patří tzv. keramické laky, které obsahují mikročástice porcelánu, a podlahu tak lépe chrání. Další variantu představují extrémně odolné korkové podlahy opatřené speciální vinylovou fólií na povrchu, ta životnost krytiny prodlužuje až o několik let. Především poslední typ je ideální i pro majitele velkých psů.

Náš tip: Kromě pečlivého výběru vhodné podlahové krytiny si do bytu se zvířátky pořiďte také kvalitní vysavač vybavený nejmodernějšími technologiemi – například Dyson DC 52.

Foto: kpp.cz (1), Dyson (1)

Zbláznit se, či nezbláznit?
Světlo a teplo: Jak ho ovládat
Poradna: Jak zbavit byt psích chlupů
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Moderní bydlení: 5 největších novinek

Moderní bydlení: 5 největších novinek

Jdětě s dobou a inspirujte se seznamem největších novinek z oblasti bydlení. Pak...

5 tipů, jak vytvořit šťastný domov

5 tipů, jak vytvořit šťastný domov

Dnešní doba přináší do života mnoho stresu. Proto potřebujete místo, ...

Bakterie v domácnosti: Místo, kde se vyskytují nejčastěji, vás překvapí!

Bakterie v domácnosti: Místo, kde se vyskytují nejčastěji, vás překvapí!

Myslíte si, že znáte všechny členy vaší domácnosti? Tak to jste na ...

15 skvělých nápadů, jak ze starých věcí vyrobit designové vychytávky

15 skvělých nápadů, jak ze starých věcí vyrobit designové vychytávky

Jak se dají použít staré vidličky, lžičky nebo třeba štafle? Pokud se ...

Ztracený kufr i pěkné počasí: Podívejte se, co si můžete pojistit

Ztracený kufr i pěkné počasí: Podívejte se, co si můžete pojistit

Plánování dovolené není jen o výběru destinace, balení kufrů a ...

Pořád vám na něm něco vadí? Pozor, může to být hlavně vaše chyba!

Pořád vám na něm něco vadí? Pozor, může to být hlavně vaše chyba!

Chyby lidí v našem okolí nás vytáčejí ze všeho nejvíc. ...

Do bezu! Pomůže od rýmy, zvláční vaši pokožku a rozmazlíte chuťové buňky

Do bezu! Pomůže od rýmy, zvláční vaši pokožku a rozmazlíte chuťové buňky

Bezové květy nyní zdobí snad každý roh a kout. Neotálejte a utíkejte ...

Zatraceně dobré a zdravé aneb slané koláče, které si zamilujete

Zatraceně dobré a zdravé aneb slané koláče, které si zamilujete

Špenát je nejhodnotnější listovou zeleninou, obsahuje mnoho vitaminů, ...

Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama